عمل زیبایی واژن ( لابیاپلاستی )

در واقع لابیاپلاستی ( Labiaplasty ) در گروه جراحی های زیبایی قرار گرفته که مختص خانم هاست و در آن به اصلاح لبه کوچک ، لبه بزرگ و پوست اطراف واژن پرداخته می شود. معمولا بانوانی که دچار عارضه های مادرزادی همچون بیناجنس هستند یا افرادی که از سلامت جسمانی برخوردار بوده اما از ظاهر اندام تناسلی خود احساس رضایت ندارند ، کاندیدای این جراحی می باشند.

انواع لابیا

 • لابیا ماژور

به قسمت بیرونی لابیا که دو لایه پوستی هستند ، لابیا ماژور گفته می شود و از تپه ونوس که به روی استخوان شرمگاهی است تا پرینه ادامه دارد. این قسمت از ساختار های حساس و داخلی همچون واژن ، لابیا مینورا و کلیتوریس محافظت کرده و آن ها را پوشش می دهد.

 • لابیا داخلی

به دو لایه پوست که در دو سمت دهانه واژن قرار دارند ، لابیا مینور یا لابیا داخلی گفته می شود. در واقع این قسمت میان لابیا ماژور قرار دارد و از لحاظ رنگ و اندازه متفاوت است و از کلیتوریس به سمت پایین امتداد می یابد.

لابیاپلاستی

چرا زنان به دنبال انجام عمل لابیاپلاستی هستند؟

به طور کلی آناتومی شکل ظاهری لابیا در زنان و دختران متفاوت از هم بوده و در طول زمان و بر اثر عوامل مختلفی همچون زایمان تغییر می کند. با بزرگ و ناهموار بودن لبه های واژن ممکن است مشکلاتی برای بیماران ایجاد شود.

بافت عضلانی بیش از حد ، ناهموار بودن و چین و چروک های زیاد برای بسیاری از خانم ها تبدیل به یک دغدغه شده. غالبا بانوانی که از ظاهر لابیای خود راضی نیستند ، دچار کاهش اعتماد به نفس می شوند و به هنگام برقراری تماس جنسی احساس خجالت داشته و حتی ممکن است احساس درد داشته باشند. در نتیجه از لذت مقاربت جنسی بی بهره می مانند.

لابیا یا لبه های بزرگ واژن حتی به هنگام پوشیدن لباس یا بیکینی هم دردسر ساز می شوند و فرد برای انتخاب لباس محدودیت داشته و دائما ملزم به استفاده از لباس های آزاد و گشاد می شود.

حتی در برخی موارد مشکلات پیچیده تر هم می شود و لبه های بزرگ سبب تحریک مزمن و ایجاد ناراحتی به هنگام کار ، تمرین و زندگی روزمره می شود.

تمامی این مشکلات و نگرانی ها با عمل رایج لابیاپلاستی که عموما توسط متخصص کلینیک فرهمند و بصورت سرپایی انجام می گیرد قابل حل است.

لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از عمل لابياپلاستي

 1. پس از به اتمام رسیدن درمان ، می توان از مسکن های قوی به منظور کاهش درد بیمار استفاده کرد.
 2. حتما برای بازگشت به خانه ، از یک نفر کمک بخواهید و به اتفاق یک همراه در محل جراحی حضور داشته باشید.
 3. دوران نقاهت این جراحی حدود یک هفته می باشد.
 4. تا یک الی دو ماه ( بسته به شرایط ) پس از عمل زیبایی واژن ، از انجام فعالیت های سنگین ورزشی همچون دوچرخه سواری و برقراری رابطه جنسی خودداری نمایید.
 5. تا دو روز استفاده از کمرپس یخ توصیه می شود.
 6. دارو های تجویز شده را به موقع مصرف کنید.
 7. معمولا یک تا دو ماه زمان لازم است که بخیه ها کاملا جذب شوند اما روند جوش خوردن حدود دو هفته می باشد.
 8. زمان جوش خوردن ممکن است احساس خارش داشته باشید که در این حالت می توانید از پماد کورتونی که تجویز شده استفاده کنید.
 9. با استفاده از رژیم غذایی مناسب از بروز یبوست خودداری نمایید. یبوست می تواند درد ناشی از عمل را افزایش دهد.
 10. هر روز با استفاده از ژل تجویز شده موضع را شستشو دهید و آن را به طور کامل خشک نمایید.

لابیاپلاستی

دو تکنیک رایج جراحی لابیاپلاستی

 • TRIM technique

در این روش ، پس از کلامپ شدن لبه های داخلی و ایجاد برش ، لبه های آن بخیه زده می شوند. این جراحی حدود یک ساعت به طول می انجامد.

 • WEDGE technique

در این روش برشی V شکل در لبه های لابیای مینور ایجاد شده و بیشترین بافتی که برداشته می شود بافت های مرکزی است. مدت زمان این عمل در مقایسه با روش trim بیشتر است ولی نتایج به مراتب مطلوب تر خواهد بود.