پی آر پی چیست؟

پی آر پی در واقع پلاسمای غنی خون است ( فرآیند غنی سازی پلاسما از پلاکت ). برای این کار ابتدا از بیمار مقداری سلول های خون گرفته شده و برای خالص سازی در دستگاه سانتریفیوژ قرار می گیرند. با این کار سایر اجزا از پلاکت جدا شده و پاک می شود. سپس مجددا پلاکت های پاکسازی شده به بیمار تزریق می شوند و سبب جوانسازی پوست خواهد شد.

با انجام پی آر پی بافت های پوست تحریک شده و سلول های بنیادی در محل تزریق فعال می شوند ؛ در نتیجه منجر به جوانسازی پوست می گردد.

درمان با پی آر پی در یک جلسه یک ساعته صورت گرفته که طی آن با استفاده از کیت های مخصوص چند سی سی خون گرفته می شود. سپس غلظت پلاکت را 3 تا 5 برابر مقدار اولیه می کنیم.

پی آر پی

پلاکت ها دارای عامل اصلی رشد هستند که به فرآیند ترمیم و بازسازی بافت ها کمک کرده و باعث رشد ، تکثیر و تمایز سلول های مختلف پوستی و بافتی می شوند. در نتیجه کلاژن سازی ، الاستین ، ماده بین سلولی ، تولید رگ و تبدیل سلول های بنیادی به سلول های بافت فرسوده صورت می گیرد. تزریق پلاکت های خالص شده به پوست سبب طراوت آن شده و ترمیم بافت پوست را در پی دارد.

محل های کاربردی پی آر پی

پی آر پی را می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • درمان کمبود کلاژن
 • افزایش بیش ازحد رنگدانه ها
 • درمان جای زخم ها و ترک خوردگی پوست
 • رفع مشکلات مربوط به مو ناشی از کاشت مو
 • رفع مشکلات ناشی از اشعه خورشید و اثرات آن
 • درمان های زیبایی در چهره، گردن، خط سینه، پا ها، دست ها و بازو ها
 • مسطح کردن اتصالات پوستی و زیر پوستی ( سلول های نوع A زیر پوست )
 • روشی مطمئن در کمک به شکل دادن به افتادگی سینه و پوست زیر بازو
 • کمک به نوسازی پوست بعد از لیزر و فرایند های شیمیایی همچون پیلینگ
 • رفع چروک ها و برطرف کردن مشکلات مربوط به عدم قابلیت ارتجاعی پوست

از دیگر موارد کاربردی پی آر پی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. طاسی سر یا ابرو
 2. خطوط اخم یا خنده
 3. چین و چروک های داینامیک
 4. پف و تیرگی و گودی زیر چشم
 5. چین و چروک های ناشی از افزایش سن
 6. اسکار آکنه و اسکار زخم های ناشی از جراحی، سوختگی و بریدگی ها و غیره

آنچه با استفاده از روش پی آر پی ، می توانیم در کلینک فرهمند انجام دهیم:

درمان چروک های پشت دست

انجام پی آر پی برای صاف و پر کردن چروک های پشت دست ها بسیار مناسب است و سبب بافت سازی ، سلول سازی و جوانسازی دست ها می شود.

درمان تیرگی ، گودی و پف زیر چشم

غالبا با انجام یک بار پی آر پی در ناحیه چشم می توان تیرگی ، گودی و پف زیر چشم ها را کاملا برطرف نمود.

پی آر پی

درمان طاسی مو

بررسی ها نشان داده که انجام پی آر پی حتی برای درمان طاسی و رویش مجدد و طبیعی مو نیز بسیار مناسب است. با انجام این کار فولیکول های مو تقویت شده و عمر مو افزایش می یابد. یکی از مزیت های پی آر پی برای مو این است که برای شروع درمان نیازی به کوتاه کردن مو نیست و هیچ اثری از اسکار و خونریزی باقی نمی ماند.

درمان اسکار های جراحی ، سوختگی و آکنه

یکی دیگر از کاربرد های این روش ، درمان اسکار جراحی ، سوختگی و آکنه می باشد. البته استفاده همزمان از سایر روش ها همچون لیزر N-lite و RF هم توصیه می شود.

PRP همراه با لیپوترانسفر

لیپوترانسفر روشی است که در آن سلول های چربی شکم و پهلو از بدن بیمار خارج شده ( حدود 20 الی 50 سی سی ) و پس از جدا کردن سلول های زنده و مرده از یکدیگر ، به عنوان نوعی فیلر بیولوژیک مشتق از بدن خود فرد برای حجم دهی به سایر قسمت های بدن و صورت استفاده می شود. از این فیلر می توان به منظور رفع نواقص پوستی و اهداف جوانسازی نیز استفاده کرد.

پی آر پی

می توان سلول های چربی را با PRP مخلوط کرد و در نواحی مورد نظر تزریق نمود. این کار سبب تحریک رگ سازی شده و در نتیجه منجر به زنده ماندن سلول های چربی و پیوند خوردن آن ها به بافت اطرافشان می شود. با این کار ماندگاری نتایج حداقل تا دو الی سه برابر افزایش یافته و نتایج زیبا تر خواهند شد.

برنامه درمانی PRP

تعداد جلسات و فواصل درمانی برای هر فرد متفاوت بوده و بسته به شرایط پوست آن ها دارد. اگر پی آر پی به منظور جوانسازی پوست انجام شود ، با توجه به سن بیمار ، بین یک الی چهار جلسه با فاصله زمانی دو الی شش ماه انجام می شود که ماندگاری آن هم حدود یک تا سه سال خواهد بود.

اگر همزمان با PRP چند جلسه مزوتراپی هم انجام شود ، اثربخشی فوق العاده ای خواهد داشت.

مراقبت های بعد از انجام PRP برای مو

 • از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • از کرم نگهدارنده روز و شب استفاده نمایید.
 • به مدت یک هفته از عینک آفتابی استفاده شود.
 • محل تزریق شده تا 24 ساعت نباید شسته شود.
 • از تابش مستقیم آفتاب به مدت 2 هفته اجتناب گردد.